Dzisiaj będzie o podstawowym zestawie narzędzi. Będą to zgłębnik, lusterko, nakładacz, upychadło kulkowe, pęseta oraz szpatułka.
Zgłębnik
Jest to podstawowe, obok lusterka narzędzie diagnostyczne. Jak widać na zdjęciu jest to zakrzywiony, ostro zakończony, niewielki pręt z uchwytem. Przypomina trochę pogrzebacz. Służy do sprawdzania gładkości szkliwa (nierówności mogą oznaczać początki próchnicy), może służyć także do sprawdzania wytrzymałości wypełnienia. Przydaje się również przy zdejmowaniu koferdamu. Jest to bardzo uniwersalne narzędzie.
Lusterko dentystyczne
Lusterko również służy do diagnostyki. Jego działania nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, ale gdyby ktoś miał odpowiedzieć, że jednak muszę, to zrobię to od razu. Lusterka używa się, aby zobaczyć miejsca niewidoczne od strony ust, np. dystalne powierzchnie zębów. Lusterka używa się również do retrakcji (odsunięcia) policzków, aby polepszyć dostęp do operowanego miejsca.
Nakładacz
Nakładacz nie jest narzędziem diagnostycznym, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich. Używa się go głównie do nakładania (jak sama nazwa wskazuje) materiałów stomatologicznych (np. kompozytów) do ubytku lub na polerowaną powierzchnię (w tym przypadku nakłada się pastę do polerowania). Mnie nakładacz wielokrotnie przydawał się przy nakładaniu koferdamu ze względu na płaski kształt i brak ostrych krawędzi, które mogłyby rozerwać gumę od koferdamu.
Upychadło kulkowe
Upychadło kulkowe, podobnie jak nakładacz przydaje się przy wypełnianiu ubytków. I znów, jak nazwa wskazuje służy do upychania materiału w ubytku. Kompozyt powinien być skompresowany i nie powinno być pod nim żadnych pęcherzyków powietrza. I znów, podobnie jak nakładacz upychadło przydaje się przy zakładaniu koferdamu. W przeciwieństwie do zgłębnika nie rozrywa gumy, gdyż koniec jest zaopatrzony w kulkę.
Pęseta
Pęsety używamy do wkładania i wyjmowania z jamy ustnej np. ruloników ligniny (których używamy do odsączania śliny jeśli nie korzystamy z koferdamu). Oprócz tego używam jej czasem do wyciągania z pojemnika z wiertłami konkretnego wiertła.
Szpatułka
Szpatułka służy do wyrabiania materiałów stomatologicznych, np. cementów dentystycznych. Używa się jej zazwyczaj w połączeniu ze szklaną płytką na której wyrabia się materiały, o czym będzie później.
I to tyle na dzisiaj. W drugiej części artykułu (za tydzień) opowiem trochę o narzędziach rotacyjnych i może o kilku innych końcówkach unitu. A w części trzeciej będzie o trochę rzadziej używanych, może ciekawszych (w każdym razie mniej podstawowych) narzędziach używanych w gabinecie.
Wiadomo, że profesjonalne leczenie dentystyczna wymaga odpowiednich narzędzi. Tu tu także trzeba będzie postawić na droższe rozwiązania jakimi są urządzenia dentystyczne.
OdpowiedzUsuńNa całe szczęście powierzamy swoje zęby profesjonalistom, odpowiednim, doświadczonym dentystą. To oni muszą znać i umieć się posługiwać takimi narzędziami
OdpowiedzUsuń