wtorek, 1 czerwca 2010

O pierwszych wizytach dziecka u dentysty. (prezentacja z angielskiego, w. pl., popr.)

Pierwsze wizyty dziecka u stomatologa

Wstęp
Najważniejszym co trzeba powiedzieć jest to, że dzieci muszą się znajdować pod regularną kontrolą dentystyczną. Najlepszym specjalistą, który powinien się tego podjąć jest pedodonta. Nie tylko dlatego, że nie boi się on przyjmować tak młodych pacjentów, ale przede wszystkim dlatego, że lubi pracować z dziećmi. Podczas nabywania swoich kwalifikacji stomatolog dziecięcy poznawał elementy psychologii dziecięcej, co ułatwia mu kontakt z małym pacjentem. Co więcej, pedodonta posiada szeroki zasób wiedzy na temat rozwoju dziecięcego uzębienia, problemów jakie pojawiają się w jamie ustnej dziecka oraz wymiany zębów mlecznych na stałe.




Kiedy dzieci powinny zacząć chodzić do stomatologa?
Powinny zacząć dość wcześnie. Polecane jest, aby pierwsza wizyty miała miejsce około pierwszego roku życia dziecka, czyli po wyrżnięciu się pierwszych zębów. Podczas tej wizyty dentysta zwraca uwagę na proporcje głowy i twarzy, ogląda błonę śluzową jamy ustnej, wygląd wałów dziąsłowych, przyczepy wędzidełek, język i oczywiście pierwsze zęby.

Dziecko to szczególny pacjent
Następne wizyty odbywają się kiedy dziecko ma około dwa, trzy lata. Najważniejsze wtedy jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Zazwyczaj rodzic proszony, aby usiadł na fotelu i posadził sobie dziecko na kolanach. Poza tym możemy pozwolić dziecku rozejrzeć się po gabinecie, dotknąć narzędzi. W procesach poznawczych dziecka, dotyk odgrywa równie ważną rolę jak wzrok. Takie zapoznanie się z otoczeniem sprawi, że dziecko poczuje się pewniej. Doskonałym pomysłem jest dać dziecku do ręki lusterko podczas badania. Może ono wtedy śledzić poczynania dentysty i razem z nim oglądać swoje zęby. Dziecko ma wtedy zajęte ręce oraz jest bardziej skoncentrowane na badaniu.
Bardzo ważne jest również, aby nie robić nic bez uprzedniej zapowiedzi i wytłumaczeniu dziecku, jak najlepiej co będzie za chwilę robione. Trzeba również pamiętać, aby podczas przeprowadzania zabiegu robić wszystko dokładnie tak, jak się zapowiedziało wcześniej, aby dziecko nie było niczym zaskoczone. Buduje to zaufanie pomiędzy pacjentem i lekarzem.

Jak przygotować dziecko do wizyty, aby była ona przyjemna?
Dzieci może i nie są zbyt świadome, ale są za to bardzo bystre. Kiedy przygotowujemy dziecko do wizyty nie powinniśmy mu mówić więcej niż jest w stanie zrozumieć. Dziecko będzie zadawało dużo pytań, jak przy każdym nowym doświadczeniu. Powinniśmy szczerze odpowiadać na pytania, ale nie dodawać nic od siebie, gdyż możemy powiedzieć coś co zaniepokoi dziecko. Poza tym, jeżeli czegoś nie wiemy powinniśmy się do tego przyznać i nie wymyślać własnych teorii, gdyż często sami nie wiemy co zrobi lekarz, albo jak będzie przeprowadzany zabieg. Jednym z najważniejszych błędów popełnianych przez rodziców jest mówienie czegoś w rodzaju: "Nie bój się, pan/pani doktor nic nie będzie robić, tylko... (obejrzy, pomaluje itp)". Jest to błąd, ponieważ lekarz może zechcieć zrobić coś więcej, a wtedy dziecko będzie bardzo zaskoczone i niechętne, ponieważ "mama przecież obiecała". Kolejną rzeczą jakiej należy unikać jest mówienie o bólu. Nie należy nawet mówić "to nie boli", gdyż ważne jest wystąpienie w zdaniu słowa "ból". Samo to już wystarczy, aby do świadomości dziecka wdarł się lęk przed bólem. Nie ma żadnego znaczenia jak zostanie użyte to słowo.
Najlepszym sposobem na przygotowanie dziecka jest przedstawienie wizyty jako przygody. Opowiedzmy dziecku o tym, że dentysta ma "fajne narzędzia", albo gdy dziecko coś boli powiedzmy, że pójdziemy do doktora, który się na tym zna i na pewno dzięki niemu ból zniknie.
Pierwsza wizyta dziecka nie powinna się odbywać z powodu pierwszego bólu zęba. Na marginesie, nic dziwnego, że dziecko boli ząb, skoro nigdy wcześniej nie było ono u dentysty. Dziecko jest wtedy nieprzygotowane, nie ma zaufania do lekarza, a ból dodatkowo potęguje jego lęk.

Czy rodzice powinni być obecni w gabinecie podczas zabiegu?
Decyzja głównie należy do lekarza. Małe dzieci (pomiędzy drugim, trzecim rokiem życia), ze względu na silną więź emocjonalną z matką są leczone w jej obecności. Dziecko jest wtedy spokojniejsze.
W przypadku większych dzieci, które mogą już same siedzieć na fotelu decyzja zależy od zachowania dziecka. Niektóre dzieci wolą, żeby rodzic pozostał blisko, aby mógł go trzymać za rękę. Jednak niektóre dzieci wykorzystują obecność rodziców, świadome, że rodzicom zależy na dobrym zachowaniu dziecka, do wywierania na nich nacisku, aby wymusić różne obietnice i nagrody poprzez krzyk i płacz. W takiej sytuacji rodzice są proszeni o opuszczenie gabinetu i to zazwyczaj kończy dziecięce przedstawienie. Ogólnie należy pozostawić decyzję lekarzowi, ponieważ on wie najlepiej, która opcja uczyni zabieg najwygodniejszym dla pacjenta i siebie.

Jak często dzieci powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny?
Zazwyczaj poleca się, aby przyprowadzać dziecko do lekarza raz na kwartał, ale nie zawsze. W przypadku dzieci, które są bardziej podatne na próchnicę zaleca się częstsze wizyty kontrolne. Ostateczna decyzja należy do pedodonty.

Podsumowanie
Reasumując (pani od polskiego już by na mnie nakrzyczała za użycie tego oklepanego zwrotu), dzieci powinny mieć swoją pierwszą wizytę stomatologiczną dość wcześnie. Nie wolno nam go przestraszyć przed wizytą. I najważniejsze, zawsze powinniśmy ufać dentyście i słuchać jego zaleceń.

Koniec

2 komentarze:

  1. Dokładnie, najgorzej jest przestraszyć dziecko na samym początku. Oczywiście na pierwszą wizytę należy wybrać sprawdzonego dentystę, najlepiej takiego, które specjalizuje się w stomatologii dentystycznej. Jeśli tego dopilnujemy później może być tylko lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli byłbyś tak miły, podpisz się. Ułatwi to ewentualną dyskusję.